راهنمای خرید درب ضد حریق-سبلان درب راهنمای خرید درب ضد حریق-سبلان درب سبلان درب

راهنمای خرید درب ضد حریق

درب های ضد حریق به درب هایی گفته می شود که در برابر آتش و دود مقاوم بوده و در مواقع اضطراری امنیت افراد را تامین می کند. درب ضد حریق در زمان آتش دو کارکرد دارد: زمانی که بسته است مانعی در مقابل پخش حریق ایجاد می کند و در زمانی که باز است امکان عبور ساکنین را فراهم می کند. لذا یک درب ضد حریق با کیفیت، پخش دود و آتش را محدود می کند در حالی که به ساکنین اجازه می دهد به راحتی عبور کنند. درب های ضد حریق در تمام مکان هایی که امکان آتش سوزی وجود دارد از جمله ادارات، کارخانجات، بیمارستان ها، مجتمع های مسکونی، فروشگاه ها و ... استفاده می شود.

درب های ضد حریق باید بتوانند مانع از عبور دود و آتش شوند که این ممانعت درجات مختلفی دارد که بر اساس نیازمندی های محل مورد نظر و میزان خطر احتمالی در آن تعیین می شود. عمدتا درب ها بر اساس زمانی که در مقابل آتش مقاومت می کنند درجه بندی می شوند برای مثال نیم ساعت، یک ساعت و یا دو ساعت. با توجه به لزوم کارکرد یکپارچه درب و چارچوب و الزامات مورد نیاز، معمولا درب و چارچوب به عنوان یک مجموعه ارائه می گردد.

 

درب ضد حریق مورد تایید آتش نشانی

با توجه به ابهامات موجود در خصوص درب های ضد حریق، استانداردها، الزامات و معیارهای ارزیابی و همچنین به دلیل اهمیت موضوع، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در سال 1394، به منظور مساعدت در جهت رفع مشکلات مالکین و شرکت های تولیدی و بازرگانی اقدام به تدوین اصول کلی در خصوص عرضه درب های مقاوم در برابر حریق نموده که تحت عنوان "ضوابط درب های مقاوم در برابر حریق" می باشد. در ادامه این ضوابط را ملاحظه می کنید:

  • درب ورودی به دهلیزهای پلکان و لابی آسانسور در تمامی طبقات می بایست از نوع مقاوم، دودبند، خود بسته شو و بدون قفل و بست انتخاب و نصب گردد و به میزان 90 دقیقه مقاوم در برابر حریق باشد. در صورتی که درب ورودی از واحدها به لابی به میزان حداقل 90 دقیقه مقاوم حریق انتخاب شود، برای درب ورودی به دهلیز پلکان استفاده از درب مقاوم در برابر حریق به میزان 20 دقیقه بلامانع می باشد. ( شایان ذکر است تمامی درب های مذکور می بایست دارای گواهینامه فنی تحمل آتش به میزان مورد نظر از یک آزمایشگاه حریق مورد تایید باشند.)
  • درب های راه های خروج باید کاملا از ساختارها و تزئینات مجاور متمایز باشند، به طوری که این درب ها به راحتی به عنوان درب های راه خروج قابل تشخیص باشند. بر روی درب های راه خروج نباید آینه یا سایر مواد منعکس کننده نصب شود. این درب ها نباید با پرده، آویز، تزئینات و مانند آنها پنهان شوند.

 

الف) پروژه هایی که دستورالعمل آنها قبل از 93/9/1 صادر گردیده است:

برای پروژه هایی که دستورالعمل آنها قبل از تاریخ 93/9/1 صادر گردیده است استفاده از درب های ذیل مجاز می باشد.

1- درب های هسته چوبی (wood-core doors)

شامل درب هایی است که متشکل از هسته چوبی توپر (Hard wood) که در کمترین مقطع خود دارای حداقل 5 سانتی متر ضخامت، نوار درزبندی، دستگیره، جک خود بسته شو و لولا می باشد. ابزار و یراق آلات مورد استفاده در این نوع درب ها می بایست دارایه تائیدیه مقاومت در برابر حریق از آزمایشگاه های معتبر باشند.

مدارک و مستندات لازم جهت بررسی

- احراز هسته چوبی توپر درب توسط نمایندگان سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی.

- مدارک و مستندات معتبر در خصوص استفاده از ابزار و یراق آلات مقاوم در برابر حریق.

- گواهی نصب و اجرا با ذکر مشخصات کامل درب مقاوم در برابر حریق و مشخصات کامل پروژه شامل شماره پرونده و پلاک ثبتی با سربرگ شرکت.

- فرم تقبل مسئولیت محضری شرکت در مقابل عدم عملکرد مناسب درب های نصب شده در پروژه در طول زمان بهره برداری.

 

2- درب های مقاوم در برابر حریق تولید داخل

شامل درب هایی است که متشکل از مواد و مصالح ترکیبی از قبیل ورق فولادی، ورق MDF، مغز پشم سنگ، نوار درزبندی، دستگیره آنتی پانیک، جک خود بسته شو و لولا می باشد (این جزئیات متناسب با جزئیات شرکت سازنده می باشد). ابزار و یراق آلات مورد استفاده در این نوع درب ها می بایست دارای تائیدیه مقاومت در برابر حریق از آزمایشگاه های معتبر باشند. این نوع درب ها می بایست در آزمایشگاه مقاومت در برابر آتش به وسیله کوره مقاومت در برابر آتش مقیاس متوسط (یک متر مربع) متناسب با ابعاد کوره و قاب دستگاه شامل جزئیات کامل (لنگه در، چارچوب، لولاها، دستگیره، قفل و ...) مورد آزمایش قرار گرفته و تا دقیقه 120 معیار یکپارچگی برآورده گردد.

 

مدارک و مستندات لازم جهت بررسی:

- ارائه گزارش کامل آزمایشگاه

- مدارک و مستندات معتبر در خصوص استفاده از ابزار و یراق آلات مقاوم در برابر حریق

- گواهی نصب و اجرا با ذکر مشخصات کامل درب مقاوم در برابر حریق و مشخصات کامل پروژه شامل شماره پرونده و پلاک ثبتی با سربرگ شرکت

- فرم تقبل مسئولیت محضری شرکت در مقابل عدم عملکرد مناسب درب های نصب شده در پروژه در طول زمان بهره برداری

 

3- درب های مقاوم در برابر حریق وارداتی

شامل تمامی درب های مقاوم حریق وارداتی که دارای تائیدیه از آزمایشگاه های معتبر به میزان 90 دقیقه می باشد.

 

مدارک و مستندات لازم جهت بررسی:

- ارائه گواهینامه فنی از آزمایشگاه معتبر ( در صورتی که صلاحیت آزمایشگاه پیش تر به تایید این سازمان نرسیده باشد ارائه گزارش کامل آزمایشگاه به همراه گواهینامه فنی الزامی است.)

- ارائه گواهی معتبر نمایندگی از شرکت های خارجی به همراه برگه سبز گمرکی

- گواهی نصب و اجرا با ذکر مشخصات کامل درب مقاوم در برابر حریق و مشخصات کامل پروژه شامل شماره پرونده و پلاک ثبتی با سربرگ شرکت

- فرم تقبل مسئولیت محضری شرکت در مقابل عدم عملکرد مناسب درب های نصب شده در پروژه در طول زمان بهره برداری.

 

تبصره 1:

برای ساختمان های بالای 23 متر تمامی درب های مقاوم در برابر حریق (تولید داخل و وارداتی) به استثناء درب های هسته چوبی می بایست دارای تائیدیه از آزمایشگاه های معتبر به میزان 90 دقیقه باشند.

 

تبصره 2:

در صورت تمایل به استفاده از درب شیشه ای یا اینکه بخشی از درب شیشه ای باشد، می بایست از درب هایی استفاده نمود که با دارا بودن شیشه تحت آزمایش آتش استاندارد در مقیاس کامل قرار گرفته و دارای تائیدیه معتبر به میزان 90 دقیقه باشد.

 

ب) پروژه هایی که دستورالعمل آنها از تاریخ 93/9/1 و به بعد صادر گردیده است:

به استناد اعلام آمادگی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی مبنی بر امکان ارائه گواهینامه فنی در خصوص درب های مقاوم در برابر حریق برای تولیدات داخلی و وارداتی، در پروژه هایی که دستورالعمل آنها از مورخه 93/9/1 به بعد صادر می گردد، صرفا استفاده از محصولات شرکت های تولیدی و  بازرگانی که دارای گواهینامه فنی از آن مرکز و یا هر مرکز معتبر دیگر که به تایید این سازمان برسد، بلامانع می باشد و لذا ضروری است تمامی شرکت ها در اسرع وقت نسبت به اخذ گواهینامه فنی اقدام نمایند. شایان ذکر است تمامی درب ها اعم از چوبی و فلزی می بایست دارای گواهی نامه فنی بوده و میزان مقاوم در برابر حریق بودن آنها مطابق با "دستورالعمل" صادره باشد.

 

آزمایشگاه های معتبر

شامل آزمایشگاه هایی است که به تایید سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران برسد. آزمایشگاه های UL، LPCB، VDS، FM، UKAS، Intertek، Warrington fire از نظر این سازمان مورد تائید می باشند. در صورتی که مستندات ارائه شده با تائیدیه آزمایشگاه های غیر باشد، می بایست پیش تر صلاحیت آن آزمایشگاه به تائید این سازمان برسد.

 

 

 

 

 

 

خواندن 1560 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سبلان درب

گروه صنعتی سبلان درب مهر یکی از بزرگترین تولیدکنندگان درب های ضد سرقت، داخلی، لابی و ضد حریق کشور می باشد. آنچه که در این مجموعه خلق می شود حاصل تلاش نیروهای متخصص و کارآمد ایرانی است.

سبلان درب با شماست

تماس با سبلان درب مهر

تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس شرق، جنب مخابرات آیت الله کاشانی پلاک 192، ط5، واحد 14 شرکت سبلان درب

تلفن: 44074786 - 021
....... 44074712